A végére hagytam a hagyományos tabellák szemlélgetését. Már csak azért is, mert itt nem is mindenhol érdemes legeket nézni. A fix meccses táblázatoknál adott a maximálisan elérhető pontszám, és azt időről időre el is érik egyes csapatok, legalábbis az 5, 8 és 10 meccses időszakban. A legutóbbi napok táblázatainál pedig ugyan nincs felső határ a meccsszámban, de azért egy bizonyos határt itt sem lépnek át a csapatok, hiszen 30 vagy 60 nap alatt nem lehet végtelen számú meccset játszani. Ezekből a táblázatokból ezért nem készül örökranglista sem.
Viszont mindenképpen érdemes csemegézni az elmúlt hónapok érdekességeiből, hiszen itt a mindenki által ismert hagyományos pont-gólkülönbség típusú táblázatokról van szó, viszont a hagyományostól eltérő megközelítésben, no meg 713 csapatra alkalmazva. (A múltkor még 717 csapatot írtam, azóta újabb két bajnokság következő szezonjának ismertté válásakor derült ki, hogy csökkent a bajnokság indulóinak létszáma -ez a moldáv és az ukrán.)
A last matches táblázatoknál is időkorlát van beállítva, hogy az aránytalanul régen lejátszott meccsek ne maradjanak benne a listákban, hiszen mégiscsak formatabellákról van szó. A legutóbbi 5 meccsnél ez a határ 60 nap, 8 meccsnél 90 nap, 10 meccsnél 120 nap, 15 meccsnél 150 nap, 20 meccsnél 180 nap, tehát ha egy csapat ezen megadott időkön belül kevesebb meccset játszott, akkor csak annyi meccsnek az eredménye szerepel a formatabellában.
Ezek azok a táblázatok, ahol egy-két kivétellel a bajnokságok topcsapatai tudnak jelen lenni, mert az értékszámos ranglistákban egy-egy hátrébbról induló csapat úgy is be tud kerülni a legsikeresebbek közé, hogy nem nyújt 100%-os, vagy ahhoz nagyon közeli teljesítményt az adott időszakban, ezek a listák viszont csak a megszerzett pontokat értékelik. Az 5-8-10 meccses statisztikákat külön nem emelem ki, mivel a vizsgált fél évben bőven voltak 100%-os teljesítmények. Az ilyen eredményekről persze majd a későbbiekben beszámolok, de fél év ilyenjeit összegyűjteni felesleges lenne. Aki ilyenre adná a fejét, böngéssze végig az összes nap táblázatait. Sok türelmet hozzá!
Ha a 15 és 20 meccses listáknál körülnézünk, a fent említettek szerint a nagycsapatokat látjuk. Mármint egyes bajnokságok nagycsapatait. A 15 meccses listát pl. vezette (időrendi sorrendben márciustól) az Olympiakos Piraeus, a Salzburg, a Bayern München, a Paris SG, a Benfica, vagy a Debrecen aktuális kupaellenfele, az északír Cliftonville. Ugye ez utóbbi pl. a relatíve nagycsapat. A Cliftonville ráadásul jó sokáig, mert május folyamán, ahogy sorra befejeződtek a bajnokságok, úgy maradoztak le mellőle a vetélytársak. Május végén a Crvena Zvezda vette át tőlük az első helyet. Majd ahogy jött a vb, és csak a tavasz-őszi bajnokságok maradtak, vagy még azok se nagyon, a Skonto Riga is állt az élen. Jelenleg a kupaszezon beindultával a Sparta Praha áll az élen. A vezető helyhez szükséges pontszám általában 40-43 között mozog, sűrűbb hetekben inkább 42-43. 15 meccsből!
A 20 meccses ranglista első helye kevesebbet változott, a március a Bayerné, az április a Benficáé volt, és májusban ennek a listának az elejére is megérkezett a Cliftonville. Júniusban a Celtic vette át a vezetést annak ellenére, hogy ekkor nem játszott meccset, de a sűrű skót bajnoki menetrend miatt lejátszott sok tavaszi meccse elég volt ehhez, mint ahogy július elején a Juventusnak is, és bármilyen meglepő, a legutóbbi 20 mérkőzés alapján vezetett statisztikát (180 napon belül lejátszott meccsek esetében) jelenleg is a Juventus vezeti 50 ponttal. A vezetéshez egyébként normál időszakokban 53-57 pont kell. Amint beindulnak majd a bajnokságok, ezek a tabellák is reálisabb képet fognak mutatni. Két szezon közti időkben kialakulhatnak ilyen furcsaságok.
A fix meccses táblázatokhoz hasonlóan a fix napos táblázatoknál is a kevés napos (30-60-90) listákat ilyen hosszú időre nincs értelme elemezni, sok hasonló értéket fogunk látni. Majd szezon közben jöhetnek a ranglistavezetők. Most elégedjünk meg a hosszabb (120-150-180 napos) listák átfutásával.
Egyszerűbb a helyzet, mint az előző listáknál. A 120 napos listán március elején átvette a vezetést az Olympiakos Piraeustól a Juventus, és egészen június végéig ki sem adta a kezéből. Ekkor előbb a Skonto Riga, majd az ír Dundalk vette át a vezetést, jelenleg pedig a Levadia Tallinn áll az első helyen. A bajnokságok szünetelése miatt most jóval 50 pont alatti teljesítmény is elég az első helyhez, de tavasszal a Juventus többször 60 pont felett is járt.
A 150 és 180 napos táblázatoknál még egyszerűbb a tavaszt áttekinteni. Április óta ugyanis folyamatosan a Juventus áll az első helyen mindkét tabellán, addig is csak az Olympiakos és a Benfica tudta megelőzni az olaszokat néhány alkalommal. A Juve a 180 napos tabellánál időnként már a 90 pontot is meghaladta, és esetenként 10 pont körüli előnye is volt a többiekkel szemben. Ez rendkívül extra teljesítmény, nem véletlen, hogy annak ellenére, hogy már május 18. óta nem játszottak mérkőzést, most is vezetik a hosszú távú listákat, a 150 naposat 3, a 180 naposat 8 pont előnnyel.
Ennyit a tavaszi eredményekről. Talán sikerült kicsit bemutatni a FootballForm gondolatmenetét és az ezek alapján készülő táblázatokat. Az igazi persze az lesz, amikor az aktuális eredmények alapján jönnek majd a hírek.
Na ez lesz mostantól. Tehát statra fel!
Az adatok a footballform.eu oldalról származnak.