Sorozatomban a bajnokságok végén röviden képet igyekszem adni az adott ország bajnokságáról, érdekességeket, csemegéket keresve elsősorban a statisztikák kedvelőinek, de más érdekességekről is szólok. Az első pont egy ilyen lesz, nézzük tehát, mi is történt szombaton a gejzírek közelében.
Tisztelt Olvasó! Ne lapozz tovább rögtön, ha meglátod e poszt témáját, és erre két okom is van, ezekről lejjebb.
Lesz a végén artikulálatlan hangon üvöltő riporter, mankóval futó sánta ember és megvadult afrikai.
De mi a téma? Az, hogy a közelgő tél csalhatatlan jele, hogy lassanként befejeződnek a futballbajnokságok, és ahol nem őszi-tavaszi, hanem tavaszi-őszi menetrend van, ott bizony bajnokavatással. Persze a bajnokságok java része még bőven zakatol, de ott fenn északon már téli álomra hajtják fejüket az izlandiak. Az első bajnokság, amely véget ért az idén, az izlandi.
Na ez az a téma, amitől sokan máris továbblapoznának, de ne!
Miért is ne? A két ok:
1. Hajlamosak vagyunk lenézni az ilyesféle bajnokságokat, és a tőlünk fényévnyire lévő topbajnokságok felé kacsintgatni, de tetszik, nem tetszik, körülbelül ezen a szinten vagyunk. Két bizonyító jellegű adat: a jelenlegi, 5 évet értékelő UEFA-koefficiens (együttható) listán ugyan még 7 hellyel megelőzzük az izlandiakat, de ha csak az utolsó 3 évet nézzük, már egy hellyel előttünk vannak, ha pedig csak a tavalyit és az ideit, akkor már 7 hellyel megelőznek minket. Szóval csak nem leszólni őket! Ha a FootballForm értékszámos ranglistáit nézzük, akkor is azt látjuk, hogy alig van különbség köztünk. A magyar bajnokság átlagértékszáma 1207, az izlandié 1192.
2. Az izlandi bajnokság zárófordulója olyan fordulatos drámát hozott, mint ama sokat emlegetett Ludogorets-Steaua párharc a BL-főtábláért. Vagy nagyobbat, elvégre itt bajnoki címről volt szó.
Jó alaposan böngészni kellene a korábbi évek bajnokságait, hogy olyan állást találjunk, amilyen az utolsó forduló előtt Izlandon alakult ki. Két veretlen csapat állt a tabella első két helyén, és ráadásul az utolsó fordulóban egymás ellen játszottak. Az FH Hafnarfjörður 15-6-0-s mérleggel két ponttal előzte meg a Stjarnan Garðabær csapatát, akik 14-7-0-s mérleggel álltak, tehát egy döntetlennel volt többjük egy győzelem helyett. A 2 pont előny azt jelentette az FH számára, hogy döntetlennel bajnokok, míg a Stjarnannak győznie kellett ehhez. A 40.
percben egy meglehetősen lesszagú - nyíltan: les - góllal megszerezte a vezetést a Stjarnan, majd az 59. percben egy buta ütésért a játékvezető kiállította egyik játékosukat. Az emberelőnyt gyorsan kihasználta az FH, és a 64. percben kiegyenlítettek. Emberelőny, és számukra kedvező állás, úgy tűnt, megvan a bajnoki cím. Egészen a 93. percig, amikor is az FH játékosa, a Maliból érkezett Doumbia elütötte az egyik Stjarnan-támadót a 16-oson belül. A 11-est a Stjarnan első gólját is szerző Finsen nagyon gyengén rúgta, de szerencséjére a kapus a másik irányba vetődött, így a Stjarnan nyert 2-1-re, és bajnok lett, történetében először. A történethez még hozzátartozik, hogy Doumbia a meccs végén teljesen megőrült, és többek együttes erejével sikerült csak a földre teperni, hogy ne támadja le a bírót.
A meccs élő tudosítása ékes izlandi nyelven itt található. Ha esetleg valaki nem értené a nyelvet, a tudósításban beágyazott videókon láthatók a meccs kulcsjelenetei. Hanggal érdemes nézni, főleg a döntő jelenetet. Doumbia meccs utáni őrülete pedig itt látható.
Két, ehhez képest apró érdekesség Izlandról:
Az utolsó fordulóig úgy tűnt, trinidadi gólkirály is lesz Európában, mert addig az ottani illetőségű Glenn vezette a góllövőlistát. Egy trinidadi Izlandon! Az utolsó fordulóban azonban 3 gólt szerzett az angol Gary Martin, és megelőzte. Angol gólkirály Izlandon! Ha majd júniusban, a szezon végén egy kvízt kellene kitölteni, és az lenne a kérdés, hogy melyik országban angol a gólkirály, tessék erre emlékezni! És ez még mind semmi. Nem ismerős valakinek ez a név? A fiú még nem egészen 20 évesként a 2009/10-es szezonban melyik csapatban játszotta
első élvonalbeli meccseit? Bizony, az Újpestben. Két meccse volt 2010 tavaszán, aztán visszakerült a Middlesborough-hoz, ahonnan jött, és onnan került Izlandra.
A másik csemege a dán Rolf Toft. Ő 5 hónapon belül két csapattal lett bajnok. A 2013/14-es szezonban a dán bajnok Aalborgban játszott, majd az ősszel a Stjarnanban. A dánoknál csereember volt, az izlandiaknál viszont stabil csapattag, gólokkal. 5 hónap alatt kétszer bajnoknak lenni nem túl gyakori.
Hát belekezdett a jó öreg kontinens a bajnokavatásba rendesen, nem valószínű, hogy mindegyik bajnokság ilyen extrákat tud hozni, de majd körülnézek, csak lesznek csemegék.