Lassanként újraindulnak az európai bajnokságok, de azért még tombol az uborkaszezon, meg a barackszezon, és a megkezdődött nemzetközi kupák sem rengették még meg a világot. A legtürelmetlenebb egyébként a szlovák szövetség volt, Szlovákiában kezdődött el legelőször a szezon azok közül az országok közül. ahol nem tavasz-őszi, hanem ősz-tavaszi a lebonyolítás. A következő hétvégén rajtol majd az osztrák, a bolgár, a horvát, a dán, a lengyel, a szlovén és a svájci bajnokság is.
Addig is, míg jelentősebb változások lesznek az aktuális ranglistákban, nézzük, melyek voltak a tavasz legjei, mely kategóriákban mely csapatok voltak a legjobbak, és egyéb érdekességeket.
Kezdjük a sorozatokkal!
A leghosszabb veretlenségi sorozatot tavasszal a Benfica produkálta, 30 meccsel, és még a Guttmann Béla-féle átok újabb beteljesülése előtti hétvégén, a Porto elleni 2-1-es vereséggel végződött a sorozat. A bukott EL-döntő egyébként nem vitte volna el a szériát, mivel 0-0 lett. Mondjuk az a Porto elleni meccs már nem számított se a Portonak, se a Benficának, a bajnokság utolsó fordulójára már eldőlt, hogy a Benfica a bajnok, a Porto a harmadik.
Győzelmi szériák: a lett Ventspils nagyon belekezdett a bajnokságba tavasszal, az első 10 meccsét megnyerte, és a tavalyi bajnokságból is hozott egy 7 meccses sorozatot, így összességében 17 meccsre rúgó győzelmi sorozatával az élre ugrott még az örökranglistán is. (Mint ahogy már korábban írtam, a FootballForm örökranglistái nem hosszú múltra tekintenek vissza, de így legalább még gyakran előfordulnak változások rajtuk.) A Ventspils a csúcsról gyorsan mélyre zuhant, a sorozat lezárulta után a következő 6 meccsén mindössze 2 döntetlent szerzett, így a Skonto Riga már meg is előzte a bajnokságban. A Ventspils mögött második a győzelmi sorozatok örökranglistáján a Crvena Zvezda 15 győzelemmel. A belgrádiaknak tavaly október óta csak 1 vereségük van, a győzelmi sorozatukat ez a vereség szakította meg, nem meglepő módon az abszolút ellenlábas Partizan győzte le őket. A 32-es all time ranglistán ott a Ferencváros is, a két hete Máltán elért döntetlenjük jelentette 9 meccses győzelmi sorozatuk végét, ezzel jelenleg a 24. helyen állnak. (Európában jelenleg összesen 717 csapat vesz részt az 53 bajnokságban.)
Ha már tavaszi legeket írtam a címben, meg kell említeni a gólszerzési sorozatban (értsd: folyamatosan minden meccsen szerez gólt egy csapat) született rekordot, ami március 13-án zárult le, az pedig ugye már tavasz. Bár még nem a meteorológiai. Na szóval a rekord: a Salzburg csapata 56 mérkőzésen keresztül gólképes volt, és ez a sorozat 460 napig élt. Fantasztikus teljesítmény! Ennyi meccs és nap után a Basel volt az, akik ellen csak egy 0-0-ra futotta EL-meccsen. A Salzburg nyomába eredt a tavasz folyamán a Bayern München, és sokáig úgy tűnt, hogy utol is fogja érni, hiszen toronymagasan vezette a Bundesligát, és könnyedén nyerte meccseit. Egész addig, míg biztosan megnyerte, és jött a Manchester United elleni BL-meccs. Az ezt megelőző hétvégén 1-0-ra kikaptak az Augsburgtól, és a gólszerzési sorozatuk megrekedt potom 51 meccsnél. Kettejükhöz képest a Real Madrid 34 meccses sorozata szinte pitiánernek tűnik, pedig ezzel is harmadikak az örökranglistán. No de ki találja ki, hogy melyik magyar csapat szerepel ezen a ranglistán a top32-ben, jelenleg a 27. helyen? Kicsi szünet az olvasásban, tippelés, majd folytatás: nem, nem a Győr, nem a Loki, nem a Fradi, nem a Vidi, hanem: a Pécsi MFC! 22 meccses sorozatuk tavaly május végétől idén március 22-ig, a Debrecen elleni 0-1-ig tartott.
A negyedik sorozat, az előző posztban már emlegetett clean sheet (a félreérthető góltalansági helyett) sorozatban a tavasz kiemelkedő teljesítménye a Levadia Tallinné, amely épp ezen a héten ért csúfos véget 15 meccs, 1458 perc után a Sparta Praha elleni 0-7-tel. Nem akármilyen vég egy ilyen rekordnak még akkor sem, ha ez az észt bajnokságban született. (Vannak más hasonló szintű bajnokságok, mégsem születnek nyakra-főre ilyenek. Meg hát erősebb bajnokságban a topcsapat is erősebb, tehát az, hogy milyen bajnokság, nem is lehet igazán érv.) A Levadia után hosszú szünet, és ha szigorúan tavaszi véget nézünk, akkor a meglehetősen ismeretlen kazah Zhetysu (a nem latin betűs nevek átírásáról majd később) következik 10 mérkőzéssel és 985 perccel, ha kicsit engedékenyebbek vagyunk, akkor az örökranglistán második Celtic február 26-án lezárult 12 meccses, 1149 perces sorozatát is ide vehetjük. Az all time listán itt is van magyar csapat, tavaly őszi sorozatával (7 meccs, 670 perc) a Diósgyőr fér be a top32-be, nem is kicsit, mert 17.
Folyt. köv.
Az adatok a footballform.eu oldalról származnak.